Parkiet Line

Jaka jest różnica między podłogą lakierowaną a podłogą olejowaną?

Lakier czy olej? To wybór związany z przeznaczeniem podłogi bądź upodobaniami estetycznymi. Lakier to powierzchnia umożliwiająca łatwą konserwacje i utrzymanie w czystości. Drewno po lakierowaniu uzyskuje swą naturalną barwę i uwidacznia się każdy szczegół, przy drewnie egzotycznym otrzymamy tzw. trzeci wymiar, czyli głębię.

Podłoga olejowana najczęściej stosowana na powierzchniach, które będę intensywnie użytkowane np. sale taneczne. Powierzchnia ta jest matowa. Podłogi olejowane wymagają częstszej okresowej konserwacja powierzchni uzależnionej od intensywności użytkowania. Podłogi olejowane i woskowane można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Oliwa w odróżnieniu od lakieru wsiąka w górną warstwę drewna, a nie pokrywa jego powierzchni mniej lub bardziej błyszczącą błoną, jaka się pojawia przy lakierowaniu.

Znajdująca się na powierzchni warstwa lakieru jakby oddziela go od otoczenia, natomiast impregnując powierzchnię olejem zostaje bezpośredni kontakt z drewnem, ono łatwo oddycha i reguluje w ten sposób mikroklimat pomieszczenia. Przy zastosowaniu olejów zachowujemy naturalną strukturę drewna, także w dotyku, można go wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni posadzki.

Oleje zazwyczaj bywają syntetyczne, naturalne i mieszane. Naturalne są pochodzenia roślinnego, czas ich schnięcia jest dłuższy niż olejów syntetycznych, są także mniej odporne, a pokrytą powierzchnię należy periodycznie woskować albo pielęgnować innymi specjalnymi środkami. Podstawową zaletą naturalnych olejów jest ekologiczność. Oleje syntetyczne z kolei schną o wiele szybciej, są bardziej odporne, pielęgnuje się je periodycznie wycierając powierzchnię tą samym olejem (jednak rzadziej niż trzeba woskować powierzchnię impregnowaną naturalnym olejem), często są używane do pokrycia podłogi o komercyjnym przeznaczeniu.

W łazience najlepiej sprawdza się właśnie ten rodzaj wykończenia - drewno jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni (pod uszkodzony w jednym miejscu lakier będzie dostawać się woda, która potem nie będzie miała możliwości odparowania).

Zobacz kilka filmów o pielęgnacji podłogi olejowanej i jak ją ewentualnie naprawic w przypadku rysy:

Szybka naprawa uszkodzonych powierzchni

Szybka naprawa uszkodzonych powierzchni kolorowych

Środki do pielęgnacji powierzchni drewnianych

Przygotowywanie podłogi

Nakładanie wosku na powierzchnię

Back to top
Jaka jest różnica między klepką a deską parkietową?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi elementami jest ich rozmiar. Do klepki parkietowej zaliczamy elementy o wymiarach maksymalnie do: 22 x 70 x 500
(grubość x szerokość x długość). Natomiast deską parkietową, nazywamy wszystkie inne elementy o większym rozmiarze. Rozmiar deski może wynosić nawet do 300 mm szerokości, oraz do 8000mm długości.

logo

Powszechnie stosowane długości w parkieciarstwie to:

Dla klepki parkietowej:
16 x 70 x 350
16 x 70 x 500
22 x 70 x 350
22 x 70 x 420
22 x 70 x 500

Dla deski parkietowej:
15 x 90-100 x 400-1200
15 x 120 x 400 - 1200
22 x 120 x 600 - 2000
22 x 150 x 600 - 2000
22 x 180 x 600 - 2000

 

 

 

 

 

 

Back to top
Czym charakteryzują się produkty typu finish parkiet?

Produkty finish parkiet, charakteryzują się głównie tym, iż są wykończone fabrycznie, lakierem lub olejem, czyli nie wymagają dodatkowej obróbki mechanicznej i chemicznej, takiej jak np. cyklinowanie czy lakierowanie. Jest to podłoga z prawdziwego, litego drewna, spełniająca te same kryteria i właściwości co tradycyjny parkiet. Ponadto klient na wstępie widzi finalny kolor podłogi, oraz ma możliwość użytkowania jej zaraz po ułożeniu. Podłogi tego typu nadają się podobnie jak tradycyjny parkiet do ponownej obróbki i renowacji przez cyklinowanie, lakierowanie lub olejowanie. Są doskonałą alternatywą dla osób ceniących sobie czas, jak i walory estetyczne i użytkowe.

Back to top
Jakie gatunki drewna możemy zastosować w łazienkach?
logo

Ze względu na specyficzne warunki użytkowania, oraz właściwości higroskopijne drewna, tylko niewielka część gatunków sprawdza się w tych trudnych warunkach. Są to m.in:
- Teak
- Merbau
- Iroco
- Lapacho

Są to gatunki drewna które mają zwiększoną odporność na wilgoć, możemy je stosować w łazienkach, saunach i pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Drewno użyte do wykończenia łazienki powinno być pokryte kilkoma warstwami środku odpornego na wodę - oleju. Najpierw należy wyłożyć drewno, następnie całość pokryć olejem. Najlepszym sposobem na uszczelnienie podłogi jest zastosowanie gumowego wypełniacza między klepkami. Tak wykonana podłoga nie przepuszcza wody. Podłogi w łazienkach można łączyć z pokryciem z kamienia naturalnego.

Back to top
Co na taras i werandę?
logo

Drewna stosowane na zewnątrz są narażone zarówno na duże zmiany temperatur, jak i wilgotności.

Niewiele jest gatunków które mogą sprostać takim trudnym warunkom. Są to m.in:
- Bangkirai
- Cumaru
- Massaranduba
- Modrzew Syberyjski
- Lapacho
- Teak

 

 

 

Back to top
Czy można stosować podłogę drewnianą przy ogrzewaniu podłogowym?
logo

Tak, jednak nie każdy rodzaj parkietu jest odpowiedni na tak uzbrojone podłoże. Klepki pod wpływem zachodzących zmian klimatycznych wnętrza na przestrzeni pór roku ulegają większym zmianom niż zwykły parkiet przyklejony do betonowej powierzchni.

Wybierając gatunek drewna należy pamiętać o tym by było ono jak najbardziej stabilne i jak najdłużej zachowywało swoje parametry techniczne ale także by współczynnik skurczy był jak najniższy. Pozwoli to na utrzymanie jednolitej posadzki bez przerw między klepkami przez cały rok.

Takie właściwości mają egzotyczne, bardzo twarde i odporne gatunki drewna jak iroko, merbau czy doussie ale także gatunki krajowe, takie jak jesion czy dąb. Zdecydowanie nie polecane są kładzione na ogrzewanie podłogowe parkiety z grabu, czy buku gdyż dosyć mocno się kurczą. Użytkowanie takiej podłogi wymaga pewnego wyczucia. Należy pamiętać, by ogrzewanie podłogowe włączać stopniowo, unikać gwałtownych skoków temperatury. Taka podłoga jest bardziej wrażliwa na wpływ wilgoci a w sezonie grzewczym mogą pojawiać się szczeliny, które latem zanikają.

Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej się spisują parkiety dwuwarstwowe zwane potocznie finish parkietem. Parkiet na ogrzewanie podłogowe nie powianiem być grubszy niż 15mm.

Back to top
Szpary w podłodze – dlaczego?

Wszyscy parkieciarze znają powtarzające się, co roku w okresie grzewczym zapytania klientów dotyczące pojawiających się pęknięć, szczelin i rozszczepień. Nie łatwo przychodzi uspokoić klientów i wyjaśnić, że mają do czynienia z typowym dla naturalnego materiału, jakim jest drewno, pro­cesem pęcznienia i kurczenia się. W ostatnim czasie problematyka ta staje się coraz bardziej widoczna w publikacjach prasowych i programach telewizyjnych, skupiających się na krańcowych przypadkach złego wykonawstwa prac rzemieślniczych. Prowadzi to do nadwrażliwości i nieufności klientów, przekonanych, że na każdym kroku są oszukiwani przez rzemieślnika. W tym przypadku należy dziwić się takiemu zachowaniu klientów, ponieważ wiele mówi i pisze się o biologicznych materiałach budowlanych i wyrobach z materiałów naturalnych oraz zdrowym życiu, choć oczywiście użytkownik nie jest w stanie całkowicie pojąć tego charakterystycznego dla drewna procesu.Parkieciarz stara się w tym momencie wyjaśnić, że drewno, jako materiał higroskopijny, stara się dopasować do panującego w pomieszczeniu klimatu, przez co zmienia się jego wilgotność i objętość. W tym momencie dochodzi do głosu nie tylko wspomniana wyżej nieufność, lecz także brak zrozumienia. Aby ułatwić rozmowę z klientami w takich sytuacjach chcemy przypom­nieć niektóre argumenty, którymi można się w łatwiejszy sposób przy­bliżyć zleceniodawcy (klientowi / użytkownikowi) konieczne zrozumienie dla pięknego materiału, jakim jest drewno.

Parkiet dostarczany jest z wilgotnością 9,2% i tak też powinien być wbudowany lub układany. Ta wilgotność drewna odpowiada klimatowi pomieszczenia od 20 do 22oC i 55 do 60% względnej wilgotności powietrza. Informacja na ten temat powinna znaleźć się również w instrukcji konserwacji parkietu, która powinna zostać przekazana klientowi (za potwierdzeniem).

Wspomniany wyżej klimat powinien być osiągnięty na przestrzeni roku; w lecie będzie on jednak przekroczony, a w zimie, w wyniku stosowania powszechnych dzisiaj rodzajów ogrzewania, niższy. Stosownie do tego nieuniknione stają się zmiany zachodzące w naturalnym produkcie drewnie; w lecie parkiet będzie, odpowiednio do zmieniających się warunków, nieznacznie pęczniał, natomiast w zimie równie nieznacznie się kurczył.

Powyższe zasady znane są od stuleci, a parkieciarze zwracają na nie i powiązane z nimi szczegóły uwagę przy każdej nadarzającej się okazji, jednak staje się to coraz mniej zrozumiałe w wyniku porównań do sztucznych materiałów. Znany Instytut Badania i Kontroli Drewna opracował ostatnio na podstawie długofalowych badań dokumentację dotyczącą parkietu, na której chcemy oprzeć naszą argumentację:

Parkiet jest w zasadniczy sposób zależny od panujących warunków klimatycznych. Zakłócenie równowagi klimatu pomieszczenia, szczegó1nie poprzez zmiany względnej wilgotności powietrza, wpływa z jednej strony negatywnie, a jednocześnie pozytywnie na ułożone drewniane podłogi. Oznacza to, ze w lecie przy względnej wilgotności powietrza 75% i temperaturze 20oC wilgotność drewna wyniesie 14,5%, podczas, gdy w zimie, przy sztucznym ogrzewaniu pomieszczeń, względna wilgotność powietrza obniży się do 45% przy tej samej tem­peraturze 20oC, co w efekcie da wilgotność drewna na poziomie 8,4%.

Możliwe jest również, że w pomieszczeniach ogrzewanych, bez względu, czy jest to ogrzewanie tradycyjne, czy podłogowe, osiągnie tylko 34%, tak, że wilgotność drewna wyniesie wtedy jedynie 6,8%. W takich przypadkach bezwzględnie dochodzi do powstawania szczelin.

Podobnie wygląda to również w przypadku podłóg lakierowanych, ponieważ warstwy lakieru nie zapobiegają wymianie wilgoci pomiędzy drewnem, a powietrzem w pomieszczeniu, mogą ją jedynie nieco opóźnić. Inaczej mówiąc: lakierowanie nie jest w stanie zlikwidować efektów higroskopijności drewna.

W wyniku materiałowo uwarunkowanego pęcznienia i kurczenia drewna powstają niewielkie i najmniejsze szczeliny również w powłoce lakieru. Właśnie fakt pojawienia się szczelin na powierzchni lakieru jest uznawany przez klientów za katastrofę, ze względu na to, że jak twierdzą woda, a także brud będą teraz mogły wnikać w podłogę, chociaż zadanie lakieru nie polega na uczynieniu podłogi wodoodporną, a służy głównie utrzymaniu wartości powierzchni podłogi drewnianej i zna­cznemu ułatwieniu konserwacji.

Pierwszym wnioskiem niniejszych rozważań jest, że jeżeli klimat pomieszczenia w ciągu roku nie będzie wyrównywany, parkiet podlegał będzie naprężeniom wynikającym z pęcznienia, natomiast w końcowej fazie okresu grzewczego uwidocznią się mniejsze lub większe szczeliny. Zanikające po okresie grzewczym niewielkie fugi (nazywane często błędnie przez klientów “rysami”) można w prosty sposób zlikwidować również w okresie grzewczym, nawilżając dodatkowo powietrze w pomieszczeniu. Nawilżanie w żaden sposób nie szkodzi parkietowi, czy innym podłogom drewnianym, ponie­waż występujące w czasie pęcznienia i kurczenia drewna naprężenia są przejmowane przez warstwę kleju i powierzchnię podłoża i zgodnie z doświad­czeniem i praktyką bez szkód redu­kowane.

W wypadku, gdy nie przeprowadza się dodatkowego nawilżania pomieszczeń, co wydaje się co najmniej niezrozumiałe, bo niewielkim nakładem można utrzymać wilgotność powietrza w granicach 55%, następuje mocniejsze wysychanie drewna. Godne polecenia są nawilżacze pomieszczeń z wbudowanym higrostatem (regula­torem wilgotności). Najlepiej przyjęły się parowniki, które jednak również muszą być oczyszczane. Pozostałą wodę należy wylewać, całe urządzenie powinno być co dwa tygodnie oczyszczane, a wkłady wymieniać co cztery do ośmiu tygodni.

Należy zwrócić uwagę również na fakt, ze również higiena powietrza i zachowanie dobrego samopoczucia wy­magają opisanych środków. Tak też należy rozumieć wskazówkę zawartą w instrukcji konserwacji parkietu: “stała wilgotność powietrza jest korzystna dla dobrego samopoczucia ludzi, jak i stanu parkietu”.

Zbiorniki zawieszane na grzejnikach, i tak często pozostające puste, nie wystarczają, aby zapewnić stałą wilgotność powietrza w pomieszczeniu; są one za małe w stosunku do potrzeb. Ich pojemność użytkowa wynosi ćwierć, najwyżej pół litra wody, tak że powierzchnia odparowania jest mini­malna. Aby w pokoju o powierzchni 16 m2 i normalnej wysokości, z uwzględnieniem normalnego umeblowania, utrzymać względną wilgotność powietrza w granicach 45 do 50% potrzebne jest w ciągu 24 godzin 2 do 4 litrów wody. W dużym, umeblowanym pomieszczeniu o 25 m2 i 2,5 m wysokości zapotrzebowanie na wodę przy 20oC w ciągu 24 godzin wynosi 6 litrów. Z powyższego widać, że wyłącznie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu można znacznie ogra­niczyć wysychanie drewna.

Utrzymywanie względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 55% jest godne polecenia, ponieważ ma następujące zalety:
-Uniknięcie zbędnego i nadmiernego wysychania drewna
-Zminimalizowanie procesu powstawania szczelin
-Uniknięcie naprężeń skurczowych w warstwie kleju, a także ze względu na istniejące podłoża
-Poprawa higieny powietrza

Mimo tych wskazówek nie będzie w przyszłości łatwo przybliżyć użytkownikowi informacji na temat specyfiki drewna. Parkieciarz jest zorientowany, na co powinien zwracać uwagę przy układaniu i obróbce parkietu, a mianowicie, że parkiet nie może zwiększyć wilgotności zarówno w transporcie, jak i w czasie składowania, jednak szczególnie istotne jest, aby nie przechowywać go na budowie.

Jeżeli założymy, jak wyżej opisane, ze parkiet ma w lecie wyższą, a w zimie, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, obniżoną wilgotność, należy przyjąć średnią wartość w granicach 8%.

Środowisko parkieciarskie będzie zmuszone ustalić, czy średnia wartość 8% z tolerancją 1 procent byłaby korzystna i możliwa do osiągnięcia. Uwzględniając charakterystykę dzisiejszych systemów grzewczych można założyć, że wilgotność powietrza będzie za niska, a nie za wysoka i taka tendencja będzie utrzymywać się w przyszłości.

Z powyższego wypływa następna reguła o zasadniczym znaczeniu “drewno do celów budowlanych, szczególnie znajdujące zastosowanie we wnętrzach, powinno zarówno w czasie obróbki jak i w magazynie oraz przy układaniu wykazywać wilgotność, która odpowiadałaby średniej wilgotności rocznej przyjmowanej przez drewno w warunkach użytkowania”.

Nawiązując do tego należy pamiętać, ze wilgotność powietrza w północnej i w południowej części kraju na wolnym powietrzu jest zupełnie inna. I tak w północnej Polsce, na wybrzeżu mamy do czynienia ze stałą wilgotnością 80-90%, co powoduje w okresie, gdy pomieszczenia nie są ogrzewane, do wzrostu wilgotności drewna, a tym samym do znacznych obciążeń w warstwie kleju i na powierzchni jastrychu niż to ma miejsce w pozostałych częściach kraju.

Wszystkie omówione czynniki (klimat pomieszczeń, wilgotność drewna, systemy grzewcze) pozwalają stwierdzić, że szczeliny pomiędzy elementami parkietu są nie do uniknięcia. Szczeliny o szerokości 0,1 mm do 0,5 mm, pojawiające się w ciągu roku są zupełnie naturalne. Szczeliny pomiędzy 0,5 mm i 1 mm są widoczne i mogą stać się przyczyną reklamacji, przy czym należy dodać, że z punktu widzenia rzeczoznawcy szczeliny powyżej 1 milimetra nie mogą być akceptowane.

Szczeliny o maksymalnej szerokości występują jednak tylko w wypadku braku nawilżania pomieszczeń. W takich przypadkach nie może być mowy o żadnej higienie powietrza, czy dobrym samopoczuciu mieszkańców.

Opracowanie Wojciech Staniaławski
źródło : Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy

Back to top
Jakie wyróżniamy typy lakierów w parkieciarstwie?

A) Lakier wodny
- Gotowy do użycia 
- Bezzapachowy 
- Krótki czas schnięcia umożliwia nakładanie kilku warstw w ciągu jednego dnia

B) Lakier poliuretanowy jednoskładnikowy
- Gotowy do użycia
- O słabym zapachu
- Prosty w użyciu
- Odporny na ścieranie

C) Lakier poliuretanowy dwuskładnikowy
- Należy przygotować mieszankę (utwardzacz dodaje się do lakieru)
- Ma mocny zapach
- Bardzo odporny na ścieranie i zarysowania oraz na działanie środków czystości

D) Lakier wodny dwuskładnikowy (akrylowo-poliuretnowy)
- Można stosować utwardzacz bardzo zwiększający twardość powierzchni
- Bezwonny, nie żółknie
- Krótki czas schnięcia
- Można stosować do schodów i podłóg korkowych

Back to top
Jakie kryteria powinno spełniać podłoże przed rozpoczęciem prac parkieciarskich?
logo

Głównymi czynnikami które należy brać pod uwagę, są temperatura i wilgotność. Jeżeli chodzi o temperaturę, nie powinna być niższa niż 15 st C i wyższa niż 30 st C, optymalnie ok. 18 st. C. Natomiast wilgotność względna powietrza powinna się mieścić w przedziale 45 - 65%, a wilgotność posadzki, badana metodą CM nie większa niż 2%. Beton jest już suchy, jeżeli po odsłonięciu jego kolor pod błonką nie pociemniał. Jeżeli beton jest nierówny, koniecznie trzeba go wyrównać: szpachlować albo równać za pomocą mas wyrównujących (tylko nie na podłożu gipsowym), płyt wiórowych (OSB ) albo sklejek. Obecnie oferuje się różnego rodzaju szpachlówki i masy wyrównujące. Przy pracach z nimi należy dokładnie trzymać się wskazówek producenta.

Back to top
Ile trwa pełny cykl montażu podłogi drewnianej?

Pełny cykl montażu jest uzależniony od metody wykonania oraz rodzaju wybranych materiałów. Przy podłodze z drewna surowego ( klepki lub deski parkietowej surowej), pełny cykl wynosi od 5 do 6 tygodni. Natomiast gdy wybraliśmy tzw. finish parkiet, okres ten przy powierzchni np. 80m2 wynosi do 7 dni roboczych.

Back to top
Jakie są etapy montażu podłogi drewnianej?
logo

Montaż podłogi możemy podzielić na 6 głównych etapów.

1. Przygotowanie podłoża
2. Klejenie drewna do posadzki
3. Pozostawienie przyklejonej podłogi na okres 3 - 4 tyg. w celu zaaklimatyzowania się drewna z otoczeniem
4. Szlifowanie mechaniczne tzw. cyklinowanie, oraz szpachlowanie szczelin 5. Obróbka chemiczna lakierem lub olejem 6. Montaż listew przypodłogowych Pełny cykl wynosi od 5 do 6 tyg. Przy wykonywaniu podłogi z tzw. finish parkietu, pomijamy punkt 3, 4 i 5, co zdecydowanie skraca nam czas wykonania.

Back to top
Na jakim etapie prac wykończeniowych należy zacząć montaż podłogi?

Pierwsze prace parkieciarskie należy wykonywać po zakończeniu tzw. mokrych prac, do których zaliczamy układanie płytek, terakoty, gresu, położenie tynków, gładzi oraz po wykonaniu pierwszego malowania. Radzimy również, aby podłogi były wykonane przed montażem drzwi wewnętrznych, co umożliwi dokładną ich obróbkę w miejscach łączenia ościeżnic z podłogą, oraz wyeliminuje ewentualne uszkodzenia mechaniczne np. przy cyklinowaniu.

Back to top
Jak dbać o drewnianą podłogę?
logo

Największym wrogiem drewnianych podłóg jest woda. Aby zapobiec późniejszemu odkształcaniu się desek, należy unikać remontów, np. malowania ścian, w czasie instalacji. Nie należy także w czasie takich prac przykrywać parkietu folią, a do parkietowania używać klejów poliuretanowych (tzn. tych o niskiej zawartości wody). Podłogi drewniane zaleca się czyścić na sucho (zamiatanie, odkurzanie odkurzaczem z miękką końcówką czy okresowe przecieranie wilgotną ściereczką). Niewskazane jest używanie do czyszczenia dużej ilości wody, a co za tym idzie, mopów zmywających. Zabrudzony fragment należy jak najszybciej wyczyścić, najlepiej specjalnie przeznaczonym do tego środkiem (warto zwrócić uwagę, aby środek czyszczący nie był produkowany na bazie parafiny czy silikonu, najlepsze są produkowane na bazie żywic akrylowych).W kuchni, gdzie podłoga narażona jest najbardziej na działanie wody, pokrywamy jej powierzchnię dodatkową warstwą lakieru. Piasek to kolejny niszczyciel. Dobrze jest ułożyć maty, wycieraczki przy wejściu do domu. Nogi mebli należy zabezpieczyć filcowym podbiciem.

Back to top
Słowniczek terminów
Biel Jest to zewnętrzna część drewna w pniach drzew, z zewnątrz osłonięta korą. Drewno bielu jest zazwyczaj jaśniejsze od drewna twardzieli i charakteryzuje się brakiem odporności na wpływ szkodliwych grzybów.
Ciężar właściwy Jest to stosunek ciężaru badanego drewna do jego objętości. Wartości zazwyczaj podawane określone są dla objętości drewna o wilgotności 12% i dla ciężaru tego samego badanego kawałka drewna zupełnie suchego.
Gęstość substancji drzewnej Określana jako stosunek masy do objętości. Jest ona zależna od wielu czynników, takich jak: wiek drewna, zawartość drewna póżnego, a także od proporcji drewna twardzieli do drewna bieli.
Kurczliwość drewna Skurcz objętościowy włókien drzewnych w procesie suszenia poniżej tzw. punktu nasycenia włókien (zazwyczaj jest to wilgotność drewna 25-27%). Wyraża się jako stosunek procentowy zmiany objętości drewna do objętości drewna zupełnie suchego.
Moduł sprężystości Teoretyczna siła potrzebna do dwukrotnego zwiększenia długości badanego kawałka materiału lub skrócenia do połowy wyjściowej długości. Wartości dla poszczególnych gatunków wyrażane są w megapaskalach (Mpa - odpowiadający N/mm2), do badania używa się małych próbek suchego drewna.
Paczenie Wykrzywienie lub wygięcie tarcicy względem pierwotnej płaszczyzny. Dochodzi do tego zazwyczaj w czasie procesu suszenia.
Pęknięcia Wzdłużne rozwarstwienia włókien drzewnych, nieprzechodzących przez cały przekrój poprzeczny (pęknięcia powierzchniowe). Są one wynikiem naprężeń występujących w czasie procesu suszenia.
Pęknięcia przechodzące Wzdłużne rozerwanie włókien drzewnych, przechodzących przez cały przekrój poprzeczny, , pęknięcia dwustronne.
Stopień wilgotności drewna Zawartość wody w drewnie wyrażona jako stosunek masy wody w badanym kawałku drewna do ciężaru tego drewna zupełnie suchego.
Trwałość Odporność drewna na wpływ szkodliwych grzybów i owadów.
Twardość Odporność drewna na wgniatanie i zarysowanie. Jednostką twardości jest Newton (N), a jest ona określana jako siła potrzebna do wgniecenia w badane drewno kulki o średnicy 11,3mm do połowy jej średnicy.
Twardziel Wewnętrzne warstwy drewna w rosnących drzewach, które nie zawierają żywych komórek. Drewno twardzieli jest zazwyczaj ciemniejsze niż drewno bielu, choć róznica ta czasami jest bardzo niewielka.
Usłojenie Termin używany do określenia kierunku, wielkości, kształtu lub jakości włókien w drewnie. O usłojeniu prostowłóknistym mówimy, gdy włókna i inne elementy wzdłużne przebiegają równolegle do osi kawałka drewna.
Back to top


Copyright © 2015 Parkiet Line All Rights Reserved.